Menu
Co potřebujete najít?
Úvod > Články > Finské sauny > 6 důvodů proč vám vaše tělo za pravidelné saunování poděkuje

6 důvodů proč vám vaše tělo za pravidelné saunování poděkuje

Finské sauny Články Saunování Infrasauny
22. prosince 2018

Na světě jsou dva druhy lidí. Jedny pravidelně začátkem každé zimy trápí rýma a kašel a pak zde jsou ti, kteří se pravidelně saunují a podobné projevy nachlazení v podstatě neznají. Sauna se tedy, hlavně v zimním období, může stát blahodárným centrem, které vám pomůže posílit váš organismus a tělo v boji proti nemocem.

Je lepší sauna, infrasauna nebo bio-sauna?

Pokud se chcete pořádně dorůžova vypotit, je ideální tradiční suchá a teplá finská sauna. Jste-li v saunování začátečník, nebo nemáte v lásce příliš velké horko, bude pro vás ideální infrasauna, kde jsou zdrojem tepla infrazářiče a teplo v kabině je mnohem menší.

Pokud milujete relaxaci s vůní bylinek a větší vlhkostí vzduchu, vyzkoušejte bio-saunu – kombinaci finské a parní sauny, která je charakteristická nižší teplotou kolem 65 °C a vysokou vzdušnou vlhkostí kolem 40 %.

Kombinovaná sauna spojuje do jedné kabiny finskou saunu a infrasaunu. Můžete si tak dopřávat takové saunování, na které máte zrovna chuť.

Saunování

Co se děje s vaším tělem během saunování

Během relaxace v horkém vzduchu sauny se během krátké doby zvyšuje teplota vašeho těla. Organismus se snaží tělo aktivně ochladit – srdce tak pumpuje větší množství krve, zvyšuje se tepová frekvence a stoupá krevní tlak.

Pokožka se postupně prokrvuje a vy se začínáte potit. Uvádí se, že během saunování vaše tělo vypotí okolo půl litru potu.

Saunování

A co tedy pozitivního přináší saunování pro váš organismus?

1. Budete mít lepší imunitu

Rozhicování vašeho těla a jeho následné ochlazení v ochlazovně umí v organismu nastartovat biologické pochody, které působí jako prevence na nemoci horních cest dýchacích. Zbavíte se jednou pro vždy nekonečných nachlazení, rýmy a chřipek, které vás v zimě vždy trápily. Saunování podporuje tvorbu bílých krvinek a snižuje hladinu stresového hormonu.

2. Zlepšíte si náladu, budete v pohodě

Společně se zimními měsíci přichází úbytek slunečního svitu a tím dostávají zelenou různé depresivní stavy. Spolehněte se na to, že v sauně se zbavíte splínu a starostí. Je prokázáno, že stoupající teplota těla zvyšuje hladinu serotoninu, což je hormon, který je odpovědný za pocity štěstí. Během saunování se také v mozku vyplavují endorfiny, což jsou hormony způsobující dobrou náladu a tlumící bolest.

K dobrým pocitům také přispěje uvolnění svalů, díky teplu v sauně.

3. Díky sauně snadněji zhubnete

Trápí vás nadváha? Sauna vás přebytečného tuku nezbaví, ale díky teplu dochází k lepšímu prokrvení organismu, čímž se více prokrví i podkožní tukové vrstvy. A to přispívá k dlouhodobému hubnutí. Někteří vědci přirovnávají jedno saunování ke středně náročnému cvičení.

Během pobytu v sauně se v těle snižuje hladina „škodlivého“ cholesterolu (LDL), dochází ke spalování tuků a nabuzení metabolismu – lidský organismus je díky tomu tak rozjetý, že spaluje i několik hodin poté, co jste vyšli ze sauny.

Pro lepší představu: aby vaše tělo vypotilo 0,5 kg potu, spotřebuje cca 300 kalorií. To je dobré vědět zejména během vánoc, kdy máme všichni tendenci ochutnávat cukroví a další sladkosti.

Saunování

4. Zlepší se vám pleť

Zapomeňte na drahé krémy a kosmetické omlazovací procedury. V sauně se pleť, díky intenzivnímu pocení, dokonale vyčistí, odplaví se z ní bakterie a mikroskopické nečistoty.

Díky prokrvení kůže a čistým pórům pak vaše pokožka bude jemná a hladká. Navíc, díky většímu přísunu živin, se vám vyhladí vrásky, zvýší se regenerační schopnosti pokožky a její hydratace.

5. Rychlejší regenerace a vyšší výkon u sportovců

Po těžkém tréninku nebo sportovním výkonu se díky sauně zvyšuje průtok krve do unavených a namožených svalů. To vede k rychlejší regeneraci tkání a celkovému uvolnění.

V sauně si organismus zvyká na vyšší teploty a navykne si tak na vyšší stupeň tolerance tepla – to vede ke zlepšení vytrvalosti a lepšímu hospodaření s energií v těle během sportovního výkonu.

6. Budete žít déle

Čím častěji si budete užívat saunování, tím se zlepší kondice vašeho srdce a kardiovaskulárního systému. Důležitá je pravidelnost. Ten, kdo navštěvuje saunu pravidelně dvakrát týdně, má srdce v lepší kondici o téměř ¼ než ten, kdo chodí do sauny jen jednou za týden.

Saunování

Ale to stále není vše. Kromě těchto, jednoznačně pozitivních vlivů na vaše zdraví, má sauna vliv i na váš duševní život – protože saunování s přáteli nebo rodinou utužuje i vaše sociální vazby. Zkrátka: saunování je fajn a to nejen v zimě.

A kdybyste si chtěli saunu pořídit i k sobě domů nebo na zahradu, kontaktujte nás pro nezávaznou kalkulaci. Stačí, když budete vědět velikost plánované sauny, s ostatními specifikacemi vám rádi pomůžeme. Naše vzorové sauny si můžete prohlédnout v našem saunovém showroomu v Praze – Uhříněvsi. Těšíme se na vaši návštěvu!

Podobné články
Zpět na výpis článků
x
Vybíráte saunu?

Pomůžeme vám
s výběrem
vaší nové sauny.

Chcete poradit?
Poslat kalkulaci?

ANO, CHCI