Menu
Co potřebujete najít?
Úvod > FAQ

FAQ

Sníte o vlastní sauně? Zde najdete odpovědi na dotazy, na které se nás zájemci o sauny a infrasauny ptají nejčastěji.

Možná pomohou i vám

10 nejčastějších otázek

1
Bude pro mě lepší finská sauna nebo infrasauna?

Rozdíl mezi finskou saunou a infrasaunou je hlavně ve způsobu prohřívání. A v tom, že délka pobytu ve finské sauně bývá kolem 10 minut, kdežto v infrasauně trvá saunovací cyklus 20 – 45 minut.

V tradiční finské sauně se využívají jako zdroj tepla elektrická saunová kamna a ta ohřívají celý objem vzduchu v sauně. To nějakou dobu trvá, většinou desítky minut. Až se vzduch prohřeje, je sauna připravená pro saunování. Finská sauna je charakteristická teplotami  vzduchu kolem 90 – 100 °C a velmi nízkou vzdušnou vlhkostí.

V infrasauně se vzduch neohřívá, ale infrapaprsky ze speciálních infrazářičů prohřívají přímo povrch vašeho těla. Před pořízením infrasauny doporučujeme pečlivě sledovat technické parametry použitých infrazářičů – jen ty nejlepší totiž dokáží produkovat celé spektrum infrazáření (všechny 3 složky) a mají tak největší ozdravné účinky. My používáme výhradně infrazářiče Vitae, které tuto důležitou podmínku splňují. Teploty v infrakabině se pohybují kolem 30 – 60 °C a takové saunování je tedy mnohem šetrnější pro lidské tělo.

Pokud se nemůžete rozhodnout zda finskou saunu nebo infrasaunu, řešením může být kombinovaná sauna. Ta totiž obsahuje obě technologie v jediné kabině.

 

2
Vzdálené ovládání sauny – lze saunu zapnout přes mobil, když mířím domů?

Chytrá sauna je snem mnoha zákazníků. Jen si to představte: jdete z práce a cestou k autu přes aplikaci v mobilním telefonu zapnete na dálku svoji saunu. Než dorazíte domů, sauna je již dokonale vyhřátá a připravená pro vaši relaxaci.

Do našich saun používáme regulace EOS a ty lze ovládat přes aplikaci EOS Sauna Control, která je k dispozici pro přístroje s operačním systémem Android a Apple iOS. Navíc je nutné do sauny namontovat speciální modul pro dálkový přístup a bezpečnostní čidlo na topidlo (to musí být také značky EOS).

My však použití tohoto řešení příliš nedoporučujeme – přes veškerou pokročilou technologii totiž nejde zcela vyloučit např. to, že někdo zapomene na kamnech v sauně ručník a při dálkovém zapnutí kamen by tak mohl vznikout požár.

3
Můžu mít infrasaunu na terase nebo na zahradě?

Venkovní finská sauna se již na českých zahradách a terasách dávno zabydlela. Pokud však preferujete infrasaunu, můžete si i v ní užívat výhody venkovního saunování. Stačí si vybrat typ naší infrasauny a my vám ji vyrobíme ve venkovní variantě – bude mít dokonale zateplené stěny, podlahu a samozřejmě i strop. Včetně osvědčené venkovní povrchové úpravy. Takže odolá nepřízni jakéhokoli počasí.

4
Lze vyrobit saunu do atypického prostoru, třeba na půdu nebo do výklenku?

Výroba saun na míru je přesně to, co děláme už spoustu let. Umíme navrhnout a vyrobit podkrovní saunu nebo vestavěnou saunu, umíme kopírovat tvar stěny nebo střechy. Jediné omezení se týká minimální výšky v prostoru vstupu, lavic a nad saunovým topidlem. To kvůli vaší vlastní bezpečnosti.

Stačí jen vybrat design sauny z naší nabídky a o vše ostatní se již postaráme.

Atypické sauny většinou konstrukčně řešíme jako vestavěné a kotvíme je do podlady, stěn nebo částí stropu. To nám umožňuje využít daný prostor na 100 %. Pro stavbu sauny je potřeba zajistit přívod elektřiny a na podlahu doporučujeme mrazuvzdornou dlažbu. Ale to vše se dozvíte už při prvním kontaktu s námi.

5
Jaká je optimální teplota ve finské sauně? Nemůžeme se doma shodnout.

Toto je častý dotaz, protože ve spoustě rodin každý člen domácnosti preferuje jinou teplotu saunování. Ve finské sauně doporučujeme nastavit teploty kolem 80 – 95 °C. Vyšší teploty jsou jen pro opravdové saunové fajnšmekry.

A protože teplý vzduch stoupá vzhůru, jsou i teploty v prostoru každé sauny rozdílné – na dolních lavicích je teplota nižší a na horních lavicích naopak o dost vyšší. Rozdíl je také v tom, zda na lavici sedíte nebo ležíte. Vyzkoušejte!

6
Lze do finské sauny dodatečně přidat infrazářiče?

Ano, téměř do každé finské sauny lze namontovat infrazářiče. I dodatečně. Ale vždy záleží na dispozici a konstrukci vaší stávající sauny. S touto změnou však také souvisí nutnost řídit provoz dvou zařízení – saunového topidla a infrazářičů. Takže se starý ovladač nahradí novým, který umí řídit obě technologie, nebo přidáme do sauny ovladač pro infrazářiče.

Každý případ je potřeba předem konzultovat, stačí když nás budete kontaktovat.

 

7
Proč jsou vaše infrasauny za vyšší cenu než u konkurence? Čím se liší?

Na internetu můžete najít infrakabiny za ceny kolem 20 tisíc Kč. Když si od nás vyžádáte nabídku, uvidíte na ní cenovku vyšší. Jak je to možné? V čem je rozdíl?

Ten první rozdíl je kvalita použitých materiálů a kvalita zpracování. Levné infrasauny se vyrábí v Číně jako na běžícím pásu a vše se podřizuje co nejnižší výsledné ceně. Taková sauna vám přijde složená v krabici a doma si ji musíte sami složit. Podobně jako nábytek od známého skandinávského prodejce nábytku. Když budete mít štěstí, vše bude fungovat hned napoprvé. A dřevo bude opracované tak, že si při saunování nezadřete ani moc třísek. Co si však počnete, pokud se sauna po záruce rozbije?

Druhý rozdíl hledejte v tom nejdůležitějším na infrasauně – v kvalitě použitých infazářičů. Ty v levných saunách vás ohřejí, ale opravdové léčivé účinky u nich nehledejte. Umí totiž vyzařovat vždy jen část spektra infrazáření. Opravdické sluníčko má celkem 3 druhy infraspektra. A takové umí jen nejlepší infrazářiče. My jim říkáme infrazářiče Vitae a jiné do našich kabin nemontujeme.

Když vyrábíme naše infrasauny, s každou si hrajeme, každý kus dřeva pečlivě brousíme, dokud nejsme spokojeni. Teprve poté hotovou saunu přivezeme k vám, odborně vám ji namontujeme, předáme. A pokud by se s ní cokoli stalo i po uplynutí záruky máte jistotu, že ji dokážeme opravit a bez sauny dlouho nezůstanete.

Přijďte se přesvědčit, jak vypadá kvalitná infrasauna a v čem je rozdíl, do našeho saunového showroomu.

8
Jakou saunu vybrat? Jak se liší Bio sauna, Aroma sauna a Kombinovaná sauna?

Je to tak, sauna není jen finská nebo infra. Vezměme to popořádku. Osvědčenou klasikou je finská sauna, která využívá horkého vzduchu o teplotě kolem 90 °C a minimální vlhkosti. Saunové topidlo se ve finské sauně polévá vodou, čímž dochází k teplotnímu šoku a rázovému zvýšení vlhkosti.

BioSauna je ve své podstatě kombinací finské sauny a sauny s vysokou vlhkostí a nižší teplotou než ve finské sauně. V BioSauně je speciální saunové topidlo s výparníkem, který aktivně zvyšuje vlhkost v sauně.

Když zkombinujeme finskou saunu s infrasaunou, vznikne kombinovaná sauna. Ta umožňuje provoz klasické finské sauny nebo infrasauny (a nikdy společně).

Dalšími variantami na saunové téma je Aroma sauna (vonné esence se přidávají na výparník kamen), Solná sauna (obsahuje solné cihličky z pravé Himalájské soli, většinou vestavěné do stěny sauny) a Parní sauna (správněji se nazývá Parní kabina), kde je extrémně vysoká vlhkost a teploty kolem 30 – 90 °C.

Jednotlivé typy saun si můžete prohlédnout a nezávazně vyzkoušet v našem saunovém Showroomu.

9
Prý sauna uzdravuje a léčí. Jaké jsou zdravotní výhody sauny?

Blahodárné účinky pobytu v místnosti s horkým vzduchem a následné ochlazení vodou využívali již staří Římané a Egypťané. Dá se říci, že každý národ měl něco, čemu by se dalo říkat sauna.

Je lékařsky potvrzeno, že pravidelným saunováním se tělo stává otužilejší a dokáže lépe odolávat nepříznivým vlivům, chřipce, rýmě a nastydnutí. Důvod je ten, že s infekcemi a viry v lidském těle bojují bílé krvinky – a právě díky saunování se jich v těle udrží vysoký počet.

Mezi prokazatelné zdravotní účinky saunování patří:

 • ochrana před nachlazením
 • zmírnění bolesti svalů a kloubů
 • zklidnění mysli a zlepšení schopnosti učení
 • konec migrénám a problémům se spánkem a usínáním
 • uvolnění dýchacích cest
 • vyčištění, vyhlazení a zpevnění kůže
10
Je pravda, že venkovní sauna má dvojnásobné účinky na zdraví?

Toto tvrdí samotní Finové, kteří saunu v dnešní podobě v podstatě vynalezli. Ve Skandinávii se nejraději saunují právě ve venkovních saunách. Většinou poblíž jezera do kterého, když v zimě zamrzne, vysekají díru a v ní se pak ochlazují.

Něco na tvrzení, že venkovní sauny mají dvakrát pozitivní účinky na organismus, asi bude. Pozorovali jste někdy z okna západy slunce? Každý den jsou jiné, nikdy stejné. A představte si, že to samé můžete pozorovat i z okna příjemně vytopené venkovní sauny. To přeci není špatná představa.

Výhodou sauny na zahradě je to, že nejste limitováni prostorem, jako tomu bývá v interiéru. Můžete si postavit velkorysý saunový domek se samostatnou místností pro odpočinek nebo vířivku. Anebo menší venkovní saunu pro dvě osoby. Řešenou buď jako finskou saunu, nebo jako infrasaunu. Podle toho, co máte raději.

Abyste si udělali lepší představu jak může venkovní sauna vypadat, zajeďte si ji prohlédnout a nezávazně vyzkoušet do našeho Showroomu.

Nenašli jste, co jste hledali?
Zeptejte se nás ješte dnes a my vám nejpozději zítra odpovíme

  Proč potřebujeme vaše telefonní číslo?
  Protože většina poptávek nemusí obsahovat všechny údaje, které potřebujeme ke správnému vyhodnocení dané situace. Díky tomu, že budeme znát váš telefon, můžeme vaši poptávku telefonicky upřesnit, případně doporučit jiný produkt z naší nabídky, který pro vás bude vhodnější.
  Vaše údaje jsou u nás v bezpečí a nikdy je nikomu neposkytneme.
  x
  Vybíráte saunu?

  Pomůžeme vám
  s výběrem
  vaší nové sauny.

  Chcete poradit?
  Poslat kalkulaci?

  ANO, CHCI